ברוז’ – Bruges

ברוז’ – Bruges זוכה (אחרי בריסל כמובן) לתואר העיר היפה בבלגיה, והאהובה על התיירים המגיעים אל המדינה. ברוז’ היא עיר שהשתמרה מימי הביניים, שרדה את התקפות מלחמות העולם, והיא מציעה למבקרים ארכיטקטורה מקסימה, סמטאות ציוריות, וחיי תרבות עשירים, ביחד עם אוירה שוקקת. תענוג לטייל בעיר הציורית, לשייט בתעלותיה, לסייר בחנויות ולקנות משתי התוצרות הידועות של העיר: תחרה בלגית ושוקולד בלגי.
ברוז’ ידועה בתור “ונציה של הצפון”, והיא פנינה שהשתמרה מאז ימי שגשוגה במאה ה-14. אז היתה ברוז’ עיר נמל ומרכז מסחרי שוקק חיים. האנגלים היו פורקים בה את מטען הצמר שייצרו, וממנה היה הצמר זורם לירידים בכל רחבי אירופה. הכניסה לעיר היתה דרך הנהר זווין (Zwin), ששפכו נמצא מול האי הבריטי. שער הכניסה היה קשת גדולה על פני הנהר, שפני המים חסמו אותה. כששומרי העיר היו מזהים את האנייה שמטרותיה למסחר ושלום, היו פותחים פתחי מים, פני המים היו יורדים והאוניה יכלה לעבור מתחת לקשת לתוך העיר והנמל. עד היום אפשר לראות את הקשת והכניסה לעיר.
מהנהר הסתעפה רשת שלמה של תעלות הפרושות על פני כל העיר, ששמשו כאמצעי תעבורה זול ונוח להעביר את הצמר ושאר סחורות למפעלי הטווייה והאריגה שבתוך העיר. בסוף המאה ה-15 חלה ירידה במעמדה של העיר, בעיקר בגלל העובדה שהנהר, שהיה הקשר היחיד של העיר לים הצפוני, נחסם מאדמת הסחף. המסחר הימי של העיר קרס, והפעילות הכלכלית עברה לאנטוורפן, שמאז מחזיקה בבכורה הכלכלית והמסחרית.

מה לראות ולעשות בעיר ברוז’?

התעלות של העיר ברוז’

ברוז’ בנויה סביב הרבה תעלות מים יפהפיות וציוריות, שמעליהן בנויים גשרים. טיול מסביב לתעלות יכול להיות אופציה נהדרת לחוות את העיר, אפשר גם להביא פיקניק עם בירה בלגית טובה, ושוקולדים ולשבת לנוח על הגדות. אופציה תיירותית נוספת היא לקחת שיט בתעלות, כך גם תוכלו לקבל הסברים על מראות העיר.

כיכר השוק – The Market

בכיכר המרכזית יש מגדל פעמונים מקסים שכדאי לטפס אליו כדי לראות את הנוף היפה של העיר מלמעלה. נחמד לסייר בעיר ברגל, כך שבהחלט אפשר להתחיל מכאן ולצאת להסתובב. סביב הכיכר תמצאו את בניין העירייה המרשים, ואם תתרחקו מעט תוכלו לבקר ב”בזיליקת הדם הקדוש” שבה נמצא, לפי האמונה, בקבוק קטן עם טיפה מדמו של ישו.

מוזיאון גרונינגה – Groeninge Museum

המוזיאון הגדול בברוז’, ובעל אוסף טוב של אמנות פלמית וכלל אירופאית. מבחינת אמנים מפורסמים האוסף כולל עבודות של ואן אייק, בוש וברויגל. לחובבי אמנות כדאי גם להגיע אל כנסיית “Church of our lady” שם תוכלו לראות את ה”מדונה והילד” של מיכלאנג’לו, פסלו היחיד שנמצא מחוץ לאיטליה.

חוויה בבריסל מתחילה כאן