אטומיום בריסל

אחד הכורים הגרעיניים הראשונים באירופה היה אמור להיות ממוקם בבלגיה, הישג מונומנטלי שצריך להדגיש את חשיבותה של אנרגיה גרעינית לעתיד התרבות האנושית ולפיתוח עולם מודרני, סופר-טכנולוגי. היא נבנתה והושלמה בסוף שנות השישים ותחילת שנות השבעים בחסות הסוכנות הבלגית לאנרגיה אטומית (NAEA), והקמתה והפעלתה נחלו הצלחה רבה. הקמתה של אחת מתחנות הכוח הגרעיניות הראשונות והמודרניות באירופה בבריסל, ה- GSP, הייתה אמורה לסמל את ראשית עולמנו העל-טכנולוגי המודרני, שיאפשר לאנושות לחיות חיים טובים יותר. פרויקט הכור הגרעיני הבלגי הושעה בגלל הסכנות הנתפסות בסביבת בתי המגורים המלכותיים בבלגיה. עם זאת, תושבי בריסל לא רצו לאבד את אטומיום האהוב שלהם ועבודות השיפוץ החלו בשנת 2004.

במקור, התוכנית הייתה להרוס את האטומיום בעוד חצי שנה, אך בשל חוסר שביעות הרצון של בלגים גאים רבים, האנדרטה קצת רעועה והממשלה החליטה לעשות משהו בנידון. ממשלת בלגיה, מכיוון שהיא אנדרטה כל כך פופולרית, החליטה להשאיר אותה עומדת “עוד קצת”.

אם אתה מבקר באטומיום ואז חוזר למרכז, אני ממליץ לך לקבל צ’יפס מהטיגון השמן העמוק כדי להמשיך ולקבל ארוחה מכובדת בבריסל. אם אתם מחפשים השראה נוספת, בררו היכן להשיג את הצ’יפס הבלגי הטוב ביותר בבריסל ובסביבתה! בזמן הכתיבה אין מסעדת אטומיום מחוץ לבריסל, אבל אם אתה מבקר בה, אני ממליץ לך בחום לתפוס קצת צ’יפס באזור המטוגן העמוק ולהמשיך ולחזור לבריסל כדי ליהנות מ”ארוחה הגונה “.

אם אתם נוסעים ברכבת ברחבי אירופה ואתם נוסעים לפריז או לאמסטרדם, עליכם לעצור בבריסל בדרך. אם אתה רק בבריסל לזמן קצר והכסף מעט צפוף, הייתי ממליץ לך להעיף מבט באטומיום ובסביבתו ואז לחזור לבריסל כדי לחקור אותו.

בעת ביקור באטומיום בבלגיה, עליכם לבקר בארמון המלכותי של בריסל, אשר ירשים אתכם במותרות ובגודל. אם תרצו לשלם על הכניסה למוזיאון, תצטרכו לנסוע במטרו כדי לראות אותו מקרוב, אך הוא נמצא במרחק הליכה קצר ממרכז העיר ולא רחוק מדי.

הבניין הוא גם עמוד התווך של סדרת סיורים מודרכים המאפשרים למבקרים לחוות את העבר והעתיד של בריסל בצורה ייחודית. החוויה שמבקרים יכולים לחוות במתחם מסייעת לקדם את היתרונות הכלכליים העצומים שמציעה אטומיום לכל בעלי העניין בערים בריסל וסביבתה, בין אם הם מחוברים לאזור הגישה ובין אם לא. למבקרים לא רק גישה למוזיאון, אלא גם לכמה מהמבנים והמונומנטים ההיסטוריים החשובים ביותר בבלגיה.

כרטיס אטומיום לכיוון אחד מעניק לכם גם גישה למוזיאון העיצוב ADAM בריסל, הנמצא במרחק של חמש דקות הליכה בלבד מהאטומיום. אתה יכול לקנות כרטיס משולב שמעניק לך גם כניסה למוזיאון, סיור מודרך בבניין וביקור בכמה מהמבנים ההיסטוריים החשובים ביותר בבלגיה.

ברמה זו תמצאו גם את מסעדת אטומיום, המגישה מגוון מנות טעימות כמו נקניקיות, המבורגרים, כריכים, סלטים ועוד. אם אתם מזמינים ארוחת ערב, תוכלו לעשות חריג ולינה כדי ליהנות מנוף הלילה של בריסל. באטומיום יש טרסה גדולה באוויר הפתוח עם נוף למרכז העיר ולקו הרקיע של בריסל.

ניתן גם לקנות כרטיס משולב (28 יורו) הכולל מיני-פארק מגניב הכולל את מסעדת אטומיום, בית קפה ומגוון של אוכל ומשקאות, כמו גם סיור במרכז העיר וב קו הרקיע של בריסל.

הפעם האחרונה שבה ביקרתי באטומיום הייתה בילדותי, אך מאיר לראות כיצד התלהבות זו התפתחה ומשתנה עם הזמן וכיצד היא ממשיכה להשפיע על העיר כולה. בלגים שהכרתי מימיו, ובאופן מפתיע, את אלה שפגשתי בתקופתו. כאייקון של אקספו 58, זה נועד לייצג את ההתלהבות של עידן הגרעין, ויש גם אחד קבוע המספר את הסיפור כיצד הפך הביתן לסמל לבריסל ובלגיה. אין ספק שהבלגים רצו להחזיק באייקון התערוכה העולמית בבריסל ב -1958.

ביכולתו להלהיב ולרתק קהל, האטומיום הפך לאחד האייקונים של העיר הזו. זה נחמד מאוד לראות את האנדרטה היפהפייה שהוקמה לאקספו, אך מהנוף הפנורמי ניתן לראות עד כמה באמת בריסל גדולה ושהיא לא תפסיק להתרחב בקרוב. בריסל היא עיר שהופכת למוקד אירופה, וחשיבותה היא הסיבה לכך שהפכה לסמל של בריסל והיא מוכרת בבלגיה.

חוויה בבריסל מתחילה כאן